KIA Dünyası - Teknoloji - Şahika Ercümen Yeni Dünya Rekorunu Kırdı!

Şahika Ercümen Yeni Dünya Rekorunu Kırdı!

Şahika Ercümen Yeni Dünya Rekorunu Kırdı! - KIA

23 Temmuz’da insanlık olarak “en derini” keşfettik. Değişken ağırlıklı, tüpsüz ip destekli dalışta Şahika Ercümen 91 metre ile yeni bir dünya rekoruna imza attı.

Rekor günü sabahın serinliğiyle açıldık limandan. 27 derecelik deniz ısısı ve başımızda yükselen güneş ile suyun üzerinde usulca ilerledik. Şahika’nın dikkatini dağılmaması gerekiyordu. Yarım saat içerisinde kıracağı rekor kadar olmasa da, derin bir sessizlik yayılmıştı tekneye. Çıt çıkmıyordu ama o sessizlik altında büyük bir coşku saklıyordu.

Dalış için geri sayım yapıldı, Şahika 91 metre dünya rekortmeni olmadan önceki son nefesini çekti. O çektiği nefes ile hepimiz nefeslerimizi tuttuk. Ve o gelene kadar da hiçbirimiz rahatça veremedik.

Şahika derinlere inerken akıllara çeşit çeşit düşünceler düştü. Sınırlar neredeydi? Bir insanın -Hatta bir hayvanın.- sınırlarını ne belirlerdi? Şahika inmeden hepimiz için ip uçları bırakmıştı aslında. O en derinden bizlere doğru yükselirken, astım ile mücadele eden bir yaşamdan, dünya rekortmenliğine doğru yükselişi de izledik. Kararlılığını iki dakikadan uzun süredir çıkmadığı dalışında yeniden gördük. Paletlerini sallarken yanından hızla geçti canlıları hiç de gözden kaçırmadığını fark ettik. Daha önce yunuslar, bugün Akdeniz Fokları için olan uğraşlarını hatırladık. İçimizi umut kapladı.

O kendi sınırlarını zorlarken, başka insanlara verdiği desteği de düşündük. Şahika’dan hemen sonra dalacak ve “bedensel engelli değişken ağırlık, ip destekli paletsiz ilk dalışı” gerçekleştirecek olan Ufuk Koçak’ı düşününce heyecanlandık. Ufuk’un “İnsanlar önümüze bir set koymadığı zaman aramızda bir fark olmadığını görüyorsunuz. Engelsiz bir hayat kurmak gerekiyor.” sözünü hatırlayıp, hem onu kendimize yakın hissettik hem de biraz hüzünlendik.

O gün suyun derinliklerini keşfettik ve öğrendik ki dünyaya daha derinden bakmak gerekiyor. İyisi mi sen de hayallerini yükselt. Nefesini tut ve hayata hızlı bir dalış yap. Hayat senin, onu ancak sen değiştirebilirsin.

Senin zamanın, senin standartların.